Petturid tüssavad Eesti heausksetelt üürihuvilistelt välja tuhandeid eurosid.

Petturid tüssavad Eesti heausksetelt üürihuvilistelt välja tuhandeid eurosid.

Keili (nimi muudetud – toim) ja tema elukaaslane soovisid üürida uut korterit. Kinnisvaraportaalist KV leitigi meelepärane. Kuulutaja Natalie Rohi vastas kiiresti ja kinnitas, et korter on veel vaba.

Omanik väitis end viibivat Sloveenias koos oma eestlasest mehega ja Eestist eemalolek oli ka põhjus, miks korter välja üüritakse. Ühes järgmises kirjas ütles Rohi Keilile, et üürimine käib agentuuri Airbnb kaudu. Agentuuri rahvusvahelise mõõtme tõttu ei äratanud selline asjaajamine Keilis ja tema elukaaslases vähimatki kahtlust. Häirekella ei pannud helisema seegi, et omanik soovis enne korteri näitamist ja väljaüürimist ettemakset.

Reklaam

Paar tegigi 1400-eurose ettemakse, mis sisaldas esimese kuu üüri (400 eurot) ja 1000-eurost deposiiti.

Inglise keeles käinud kirjavahetus oli tihe ja pidev nii Airbnb kontakti kui ka Natalie Rohuga. Peagi sai paar Airbnb’lt kirja, milles oli näha reserveeringut. Tol hetkel ei saanud Keili ja tema elukaaslane aru, et tegemist polnud Airbnb päris leheküljega, vaid võltsleheküljega, mis väliselt sarnanes Airbnb omaga. „Nägime seal oma reserveeringu andmeid, pangaandmeid, kuhu tuli ülekanne teha, ja sissekirjutamise päeva. Samuti kuvati meile info korteri omaniku kohta ja kommentaare korteri kohta teistelt külastajatelt,” sõnab Keili.

Saak kokku: 2200 eurot
Võltslehekülg, millega paari peibutati, on nüüdseks internetiavarustest eemaldatud. Ka Airbnb kontakt polnud päris, ehkki meiliaadress contact@bookingsairbnb.com sellise mulje jättis. „Kuna ka meiliaadress oli täiesti tavaline, ei äratanud see meis kahtlust. Kogu meilivahetuses väidetava Airbnb’ga olid iga kirja jaluses ettevõtte logod ja muu kindlustunnet tekitav,” ütleb Keili.

Kui Natalie Rohi nägi, et raha tuli paarilt lihtsalt, lasi ta käiku veelgi jultunuma plaani. Pettur kirjutas Keilile, et tema eestlasest abikaasal on sõber, kes on nõus tegema korteri eest veelgi suurema ettemakse . „Meile öeldi, et kui maksame sama palju, on korter kindlasti meie. See hakkas meis väga tõsiselt kahtlust äratama,” rääkis Keili. Ent soov korterisse kolida kannustas neid raha juurde kandma. Järgmised 800 eurot läksidki kelmi poole teele. Kokku olid Keili ja tema elukaaslane ahnele välismaa petturile kandnud juba 2200 eurot. Nagu peagi selgus, mitte millegi eest.

Illustratsioon: Toom Tragel
„See nimi on meile tuttav,” ütleb KV.ee portaalijuht Tarvo Teslon, kuuldes Natalie Rohu nime. „Meile nähtavad pangaülekanded sellelt kontolt, mis nüüdseks on blokeeritud, on tehtud Rumeeniast. Kelmid, kes Natalie Rohu nime taga seisavad, on väga osavad.”


KV.EE on nüüd kuulutustele lisanud lingi, mis võimaldab kinnistusraamatust korteriomaniku andmeid kontrollida.
Tesloni selgitusel on tõenäoliselt tegemist grupeeringuga. Seda võib järeldada sellest, et KV.ee-s parasjagu kuulutanud inimeste telefonidele saadeti KV.ee nimel sõnumeid, milles ärgitati kuulutust üle vaatama ja saadetud lingile klõpsama, et KV kontosse sisse logida. Ninapidi veetud kasutajate andmed jõudsid sedasi kelmideni, kes võtsid kontod üle, muutsid juba tasutud kuulutused endale meelepäraseks ja hinna odavaks ning saidki ligi heausksetele üürihuvilistele.

KV portaalijuhi selgitusel on pettuste vältimiseks nüüd kuulutustele lisatud link, mis võimaldab kinnistusraamatust korteriomaniku andmeid kontrollida.

Pettused aina sagedasemad
Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juhi Hannes Keldi sõnul saab politsei avaldusi ja teateid sarnaste pettuste ehk olematute korterite väljaüürimiste kohta kaks-kolm korda nädalas. Keldi sõnul otsivad petturid kokku ilusa sisustusega korterite pilte ning panevad kokku ahvatleva sisu ja madala üürihinnaga kuulutuse.

„Soodsa hinna põhjenduseks tuuakse seda, et omanik ei viibi parajasti Eestis ja on vaja kiiresti üürnikke leida. Kui hinnas ja tingimustes on kokkuleppele jõutud, palutakse üürnikul teha rahaülekanne välismaale. Pärast seda suhtlus katkeb ja nn omanik pole enam kättesaadav,” võtab Kelt skeemi lühidalt kokku.

Kuna korteri üürimise eest küsitakse ettemakset, ulatuvad kahjud sadadesse eurodesse. „Kahjuks pidime enamiku avalduste puhul suunama inimesed välisriikide korrakaitsjate poole, sest menetlusega tegeleb politsei selles riigis, kus kurjategija tegutses ja kus süütegu lõpuni viidi ehk raha välja võeti,” ütleb Kelt.


Libakuulutust aitab ära tunda pakkuja kasutajanime, telefoninumbri ja korteri aadressi kontroll interneti otsingumootorite abiga.
Libakuulutust aitab ära tunda pakkuja kasutajanime, telefoninumbri ja korteri aadressi kontroll interneti otsingumootorite abiga. Sageli on teised kasutajad portaalides ja foorumites varasematest kelmustest märku andnud. Kõige suurem ohumärk on turuhinnast märgatavalt madalam hind, hoiatab politsei.

Kuulutuse juures olevaid fotosid vaadates tuleks mõelda sellele, kas fotorida tundub loogiline, kas fotod n-ö lähevad kokku – tihtipeale on pildid alla laaditud eri allikatest. Maja tasub üle vaadata ka Google Street View’ kaardil – see annab samuti aimu võimalikust vastuolust, soovitab Kelt. „Me ei soovita raha üle kanda ainult meili teel suhtlemise tulemusena, sest sellisel viisil on väga raske kindlaks teha, kes on päriselt kirjavahetuse taga. Kui korteri omanik ei soovi teiega telefonitsi rääkida ega oma numbrit jagada, peaks see ka kahtlust äratama,” ütleb Kelt. Ta soovitab kelmusekahlustest kindlasti ka politseile teada anda. „Meie jagame seda infot ka välismaa kolleegidega. Kokkuvõttes jääb kehtima vana tarkus, et kõik, mis hiilgab, ei ole kuld.”

Kuidas ära tunda võlts-Airbnb’d?

Gerard Skehan, Airbnb pressiesindaja
1. Kui sind suunatakse meilile saadetud lingiga veebilehele, mis sarnaneb Airbnb omaga, siis veendu, et internetiaadressi alguses oleks https:// ja et see ei sisaldaks muid lisatähti või -sõnu. Aadressi peadomeen peab olema airbnb.com. Näiteks airbnb.com/bya ja airbnb1.com ei ole õiged aadressid. Kui tekib kahtlus, võiks aadressireale käsitsi trükkida https://www.airbnb.com, et õigele veebilehele jõuda.

2. Ole ettevaatlik e-kirjadega, mis suunavad sind mõnele lingile klõpsama ja isikuandmeid sisestama. Tasub kasutada filtreid, mis liigitavad vähegi kahtlased kirjad rämpspostiks, kuid ka filtrite peale ei saa täiesti kindel olla. Suurima kahju hoiavad siiski ära tähelepanelikkus ja teadlikkus.

3. Kui sulle tulnud kirjas on lauseid, mis kannustavad sind kiiremini tegutsema, ole ettevaatlik. Näiteks „Kui sa sellele lingile ei kliki, siis sinu Airbnb konto suletakse” või „Sinu kontosse on sisse häkitud. Kliki, et näha täpsemaid detaile” – need laused vihjavad pettusele, eriti kui need ei tule aadressilt, mille lõpp on @airbnb.com.

Pank: reageerida tuleb kiiresti

Julia Piilmann, SEB kommunikatsioonijuht
Vea selgudes tuleb võimalikult kiiresti võtta ühendust pangaga. Ka makse tagasikutsumise puhul. Kaardimakset saab ka internetipangas vaidlustada. Kui tegemist on pangavälise maksega, saab makset peatada seni, kuni see ei ole pangast väljunud. Kui vaidlustamise hetkel on makse juba jõudnud liikuda pangast väljapoole või lausa saaja kontole, peab raha saaja andma selle tagastamiseks nõusoleku ja raha tagastamist ei saa pank enam garanteerida.

Allikas: Eesti Päevaleht

img

joel

Sarnased artiklid

Miks ehitusturg õitseb ja kas kinnisvaraturul tasub valmistuda halvemaks ajaks?

Ehituslubade arvu kiire kasv viitab kinnisvaraturu jätkuvale aktiivsusele. Hoolimata...

Loe edasi
joel
by joel

Kinnisvaraettevõtjate ootused on mõõdukalt optimistlikud. Hinnad kasvavad küll vähem, kuid tehingute maht suureneb

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) iga-aastaselt kaks korda tehtava uuringu alusel ootavad firmad...

Loe edasi
joel
by joel

Kütmata kortermaja kimbutab liigniiskus. Ka tühjalt seisval korteril lasub kütmiskohustus

Külmad ja vihmased ilmad toovad kütmata kortermajas kaasa liigniiskuse ning hallituse ohu,...

Loe edasi
joel
by joel

Lisa kommentaar